Klub přátel šachu

Šachové diagramy

23.06.2022

Cílem  tohoto  článku je  řešit  různé  šachové  problémy  vzniklé na šachovnici,  vyzkoušet  si své analytické schopnosti a  naučit se řešit úlohy co nejrychleji  a správně. Řešením  diagramů  se  hráč  učí  logickému  myšlení  při  dosahování cílů  při partiích, což se  mu  bude hodit  i v  civilním  životě. Tak s chutí do toho.

Co všechno se přihodí zkušeným šachistům když na chvíli ztratí koncentraci přiblíží Diagram č.1.

Po pouhých 6 tazích  v Sicilce  zahrál bílý nečekaně zcela nezvyklý tah, který by teoretici zcela jistě odsoudili.  Místo trestu, však černý udělal automaticky tah  7)....e6?? aby zahnal dotěrného jezdce a přehlédl vítěznou  kombinaci  bílého.   Najdete  ji?   Na diagramu bílý na tahu získá rozhodující kvalitu. a vyhraje.

I ve druhém případě došlo k podobnému případu ztráty koncentrace dokonce u mistra sportu. Po 6 tahu bílého Sc4, udělal černý automaticky  tah 6).....Jb6??, aby zahnal střelce.  Přehlédl kombinaci bílého po které se dostal do prohrané pozice. Přijdete na ni? viz Diagram č.2: 

Bílý na tahu získá kvalitu , poziční výhodu. a vyhraje..

V další pozici přehlédl černý v časové tísni  3 tahovou kombinaci bílého a po automatickém  tahu ....f6?? musel partii vzdát,  protože ztrácí  dámu. Najděte ji. - Viz Diagram: 

V další pozici je zřejmé, že bílý stojí na výhru, neboť černý se opozdil s vývinem figur ( Sc8 ) a nemůže aktivně čelit útoku na svém královském křídle- viz Diagram: Bílý na tahu vyhraje. Jaj byste pokračovali v útoku?

V další pozici sice bílý má o kvalitu více a kdyby nezaostal ve vývinu, a byl na tahu pohodlně by vyhrál. Na tahu je ale černý a dá bílému mat 3 tahem. Vyřešte tento jednoduchý úkol viz Diagram:

V dalším případě bílý v předchozím tahu vzal černému jezdcem věž a černý se domníval, že po získání tohoto jezdce  bude mít reálnou šanci na remis.  Velmi se ale přepočítal a bílý jezdce zachráni a černý proto partii vzdal. Zkuste vymyslet tuto záchranou akci  lehké figury- viz Diagram:.